Czym różni się aranżacja i wystrój wnętrz od projektu wnętrza?

0
projekty wnętrz

Wykonywanie zawodu projektanta wnętrz jest nie tylko sztuką, ale też nauką rozumienia zachowań ludzi i zdolnością posługiwania się technicznymi umiejętnościami. Dzięki swojej wiedzy projektant może tworzyć funkcjonalne i jednocześnie piękne przestrzenie. 

Praca dekoratora polega na meblowaniu i ozdabianiu pomieszczeń elementami dekoracyjnymi w celu osiągnięcia określonego efektu wizualnego. Wymaga ona wyjątkowego poczucia estetyki i kreatywności w łączeniu form, materiałów i kolorów. 

Dekorator wnętrz i projektant — ścieżki zawodowe

Praca projektanta wnętrz wymaga dłuższej nauki i zdobycia wyższego wykształcenia. Aby zdobyć uprawnienia, trzeba posiadać, dyplom ukończenia studiów np. na kierunku architektury ASP lub zrealizowanie kierunku podyplomowego i ukończoną odpowiednią liczbę godzin praktyk. Projektant powinien wykazać się również znajomością obsługi specjalistycznego oprogramowania do projektowania np. AutoCAD, SketchUp.

Zawód dekoratora wnętrz nie jest prawnie regulowany, aby rozpocząć pracę w tej profesji, nie jest wymagane ukończenie uczelni wyższej. Dekoratorem można zostać po zrealizowaniu kursu lub specjalnej szkoły policealnej w zakresie projektowania wnętrz. 

Zakres kompetencji architekta wnętrz jest szerszy niż dekoratora, dlatego projektanci wnętrz często pełnią też rolę dekoratorów, ale dekoratorzy nie wykonują projektów architektonicznych. W obu zawodach istotne jest posiadanie zmysłu artystycznego, umiejętności społecznych oraz ciekawego portfolio. 

Aranżacja i wystrój czy projekt wnętrza — co wybrać?

Sporządzenie projektu wnętrza sprawdzi się podczas tworzenia miejsc od zera lub remontu pomieszczeń, kiedy zależy nam na nadaniu przestrzeni nowego charakteru, jednocześnie dbając o zachowanie jej funkcjonalności i ergonomii.

Projekt wnętrza od projektanta to: 

  • kompleksowy plan i wyposażanie różnych pomieszczeń; 
  • aranżacja przestrzeni zgodnie z jej przeznaczeniem;
  • umiejętne łączenie nowoczesnych rozwiązań z komfortem użytkowania przestrzeni;
  • planowanie ergonomii oraz instalacji wnętrza;
  • wykonanie oceny jakości produktów w projekcie.

Skorzystanie z usług dekoratora sprawdzi się w przypadku chęci odświeżania wnętrza np. pod wynajem, kiedy chcemy nadać przestrzeni nowego stylu, wprowadzić innowacyjne akcenty. 

Aranżacja i wystrój u dekoratora:

  • proponowanie koncepcji wystroju wnętrza;
  • wydobycie zalet aranżowanej przestrzeni i zamaskowanie jej niedoskonałości;
  • pomoc w doborze mebli, dodatków, materiałów, kolorów.

Partner artykułu: https://projektowaniewnetrz24.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *