Pomoc psychologa lub psychiatry online a skuteczność terapii

1
smutek

Zdecydowana większość społeczeństwa odwiedza regularnie takich lekarzy jak dentysta, internista czy chociażby alergolog. Dlaczego więc w świadomości tylu osób istnieje tak duży lęk przed pójściem do psychologa czy psychiatry? Problemy związane z emocjami i wewnętrznymi lękami są takimi samymi chorobami jak inne. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna to rozumieć i zwracać się ze swoimi problemami do specjalistów. Istnieje jednak wiele takich przypadków, kiedy nie ma możliwości osobistego uczęszczania na wizyty u psychiatry-psychologa. Przyczyny mogą być różne – od niepełnosprawności ruchowej po zamieszkanie w innym kraju lub w miejscu, gdzie takich specjalistów zwyczajnie nie ma. Rozwiązaniem takich sytuacji jest skorzystanie z pomocy psychiatry lub psychologa online.

Aby odbywać terapię u psychologa na odległość, wystarczy internet oraz komunikator, który umożliwi wykonywanie rozmów video. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Zalety korzystania z pomocy psychologa lub psychiatry online

Przede wszystkim, na pewno lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z psychoterapii online niż nieskorzystanie z niej w ogóle w momencie, gdy jest ona potrzebna. Dlatego, jeżeli ktoś mieszka poza granicami naszego kraju, a chciałby uzyskać pomoc w swoim języku ojczystym, to czasami jest to jedyny sposób na pracę nad swoim samopoczuciem ze specjalistą. Zaletą korzystania z pomocy psychiatry lub psychologa online jest również duży wybór lekarzy – osoba wybierająca danego specjalistę nie musi szukać pomocy na określonym obszarze – lekarz może pochodzić z dowolnego miejsca.

Wady korzystania z pomocy psychologa lub psychiatry online

Należy podkreślić, że psychoterapia online nie jest dla wszystkich. Może być ona pomocna w przypadku gorszego samopoczucia, lęków, niskiego poczucia wartości i wielu innych problemów, jednak nie jest odpowiednia dla osób, którym potrzebna jest interwencja kryzysowa związana np. z silnymi myślami samobójczymi. Potencjalną wadą psychoterapii online mogą być również problemy natury technicznej – jeżeli w trakcie rozmowy któraś osoba straci połączenie z internetem lub połączenie to będzie przerywane, traci się całą atmosferę i trudniej powrócić do ważnych tematów.

Pomoc psychologa-psychiatry online to dobre rozwiązanie dla wielu osób. Skuteczność terapii prowadzonej przez Internet nie musi się różnić od skuteczności wizyt odbywanych online — wystarczy dobra wola pacjenta, motywacja, łącze internetowe i regularność.

1 thought on “Pomoc psychologa lub psychiatry online a skuteczność terapii

  1. Terapia online jest tak samo skuteczna jak terapia stacjonarna w gabinecie, a można łatwiej znaleźć dobrego specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *