Gorączka u dziecka – kiedy reagować?

0
temperatura

Podwyższona temperatura ciała u dzieci jest dla nich szczególnie niebezpieczna. Jako naturalna reakcja organizmu na infekcje powinna być kontrolowana przez rodziców, ponieważ przekroczenie temperatury ciała powyżej określonego pułapu może mieć szkodliwe skutki. Kiedy warto reagować na występującą gorączkę, a kiedy traktować ją jako bezpieczną obronę organizmu dziecka? Dowiedz się z lektury artykułu.

Yerba mate na zdrowie!

Gdy temperatura osiąga zbyt wysoki poziom

Zarówno u dorosłych, jak i dzieci normalna temperatura ciała oscyluje w okolicach 36,6 stopni Celsjusza. Podwyższanie się tej wartości zazwyczaj oznacza walkę organizmu z infekcją, bakteriami, czy wirusami, które atakują układ odpornościowy. Wielu rodziców zapomina, że gorączka jest dobrym objawem – wskazuje bowiem na wykrycie przez ciało dziecka szkodliwych mikroelementów i próbę ich zlikwidowania.

Uznaje się, że temperatura ciała sięgająca 38,5 st. Celsjusza jest bezpieczna dla zdrowia. Oczywiście nawet wówczas można przystąpić do jej zbicia – poprawi to między innymi samopoczucie chorego dziecka i wyeliminuje ewentualny ból. Dopiero podwyższenie się gorączki ponad wskazany poziom powinno być dla rodziców sygnałem, że należy podjąć działań obniżających jej poziom.

Jak zwalczyć wysoką temperaturę u dziecka?

Kiedy termometr podawany dziecku wskazuje poziom powyżej 38,5 st. C wówczas trzeba przystąpić do zbijania temperatury ciała. Długo utrzymująca się gorączka może prowadzić bowiem do uszkodzenia komórek organizmu, zaburzenia naturalnych procesów chemicznych zachodzących w ciele, a nawet do nieodwracalnego uszkodzenia białek w nerwach. Poza podawaniem leków przeciwgorączkowych pomocne będą letnie okłady układane na czole, karku, łydkach i nadgarstkach chorego dziecka. Dodatkowo warto przygotować także kąpiel w wodzie o temperaturze o jeden stopień niższej, niż ciało malucha. Działanie obniżające gorączkę wykazują także zioła, takie jak lipa, które warto podawać dziecku. Jeśli domowe sposoby nie pomogą lub gorączka nie ustąpi przez dłuższy czas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *