objawy nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze oznacza podwyższony poziom ciśnienia krwi w tętnicach, wyniki są w tym przypadku znacznie zawyżone. Co najważniejsze wczesny etap takiej przypadłości jest trudny do wykrycia, ponieważ daje stosunkowo mało objawów. Nie oznacza to jednak, że są one w ogóle niezauważalne, dobry specjalista na pewno będzie w stanie je wykryć, ale zwykłe osoby już niekoniecznie.

Jakie są objawy nadciśnienia?

Im więcej objawów się u siebie zaobserwuje, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie to właśnie nadciśnienie tętnicze. Czasami objawy początkowo wskazują na nadciśnienie, jednak z czasem okazuje się, że związane są one z inną dolegliwością. Takie sytuacje również mają miejsce, dlatego ze wszystkimi objawami najlepiej udać się do lekarza, który postara się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Do podstawowych objawów nadciśnienia można zaliczyć:

  • uciskanie w okolicach głowy,
  • duże zmęczenie,
  • osłabienie organizmu,
  • problemy ze snem,
  • większe nerwy, agresja,
  • duszności,
  • krwotoki z nosa,
  • liczne zawroty głowy.

Oczywiście nie wszystkie te objawy pojawić muszą się w tym samym czasie, niekiedy oznaczają one zupełnie coś innego, jednak jeśli się już pojawią nie powinno się tego bagatelizować. Zapisanie się na wizytę u lekarza będzie najlepszym rozwiązaniem w trosce o swoje zdrowie.

Sprawdzanie swojego ciśnienia to bardzo ważna rzecz, ponieważ im wcześniej wykryje się nadciśnienie, tym większe będą szanse, że człowiek się z tego wyleczy. Im później się to zrobi, tym większe można mieć problemy ze zdrowiem.

Jak leczyć nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze można leczyć na wiele różnych sposobów, wszystko zależy od tego, jakie są wyniki i jak bardzo odbiegają one od normy. Przede wszystkim zastosowana musi być w tym przypadku odpowiednia dieta. Nie powinno w niej być zbyt dużo soli. Poza tym przyda się też jakaś aktywność fizyczna, np. lekki bieg, dłuższe spacery lub jazda na rowerze. Istotną rolę w życiu osoby chorej na nadciśnienie odgrywa ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy. Dobrym pomysłem będzie też pożegnanie się z papierosami i alkoholem. Takie leczenie na pewno przyniesie w wielu przypadkach spodziewane efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *