Radca prawny dopasowany do problematyki sprawy – jak go znaleźć i czym się różni od adwokata

0
prawnik w firmie

W Polsce od dłuższego czasu zawód radcy prawnego funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako zawód zaufania publicznego. Oznacza to, iż osoby udające się po profesjonalną poradę prawną mogą oczekiwać satysfakcjonującej formy wsparcia. Często jednak ten zawód mylnie porównywany jest do profesji adwokata. Warto zatem wiedzieć czym zajmuje się radca prawny oraz kiedy warto skorzystać usług prawnych. 

Czym zajmuje się radca prawny?

Zgodnie z definicją widniejącą w nomenklaturze prawnej radca prawny to osoba, która w ogólnym rozumieniu udziela porad i konsultacji o charakterze prawnym na rzecz zewnętrznych podmiotów. Innymi słowy, taka osoba ma za zadanie udzielenie takiej pomocy prawnej swojemu klientowi by ten mógł osiągnąć jak największe korzyści pod względem prawnym dla siebie. Dodatkowo do zadań radcy prawnego należą również:

  • opracowywanie aktów prawnych;
  • określanie oraz stworzenie profesjonalnych opinii prawnych na rzecz danej osoby lub jednostki;
  • reprezentowanie swojego klienta w formie pełnomocnika lub obrońcy przed różnego rodzaju instytucjami jak np. sądy lub urzędy.

Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę, iż podstawa prawna dla profesji radcy prawnego została określona w Ustawie o Radcach Prawnych 6 lipca 1982 r. Warto jednak czym różni się od siebie zawód adwokata od radcy prawnego, które – w teorii – są do siebie bardzo zbliżone.

Zawód radcy prawnego a adwokata – czym się od siebie różnią?

Na początek warto wspomnieć, iż charakterystyka pracy radcy prawnego oraz adwokata są do siebie zbliżone od 2015 roku. Wówczas to ustawodawca znowelizował prawo, dzięki któremu zarówno adwokat i radca prawny mogą opracowywać akty prawne, tworzyć opinie i rekomendacje prawne na rzecz swoich klientów czy też reprezentować swoich klientów w procesach karnych lub karno-skarbowych. 

Główną różnicą pomiędzy tymi profesjami z punktu widzenia potencjalnego klienta stanowi forma stosunku pracy zawarta między nim a radcą prawnymRadca prawny, który reprezentuje interesy swojego klienta może zostać zatrudniony przez niego na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę. Z kolei adwokat może świadczyć swoje usługi prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą lub będąc wspólnikiem spółki świadczącej takie usługi. Przez to klient, chcąc współpracować z prawnikiem może zawrzeć wyłącznie umowę cywilno-prawną na czas określony. 

Jak znaleźć radcę prawnego odpowiedniego do swojej sprawy?

Oczywiste jest, iż sprawa każdego klienta powinna być rozpatrywana na podstawie indywidualnych kryteriów. By wybrać profesjonalnego radcę prawnego przede wszystkim, trzeba być pewnym, iż posiada on zdany egzamin na radcę prawnego (zwykle jest to umieszczone na stronie internetowej danego radcy/radczyni), oraz iż jest wpisany na listę radców prawnych.

Następnie należy zapoznać się z profilem jego działalności, który również powinien być umieszczony w opisie wybranego radcy prawnego w Internecie. W zależności od swojej sytuacji należy skontaktować się z radcą prawnym, który udziela porad w zakresie:

  • prawa cywilnego;
  • prawa medycznego;
  • prawa majątkowego;
  • prawa skarbowego (finansowego);
  • prawa rodzinnego;
  • prawa karnego;
  • prawa administracyjnego.

Na podstawie informacji zawartych w opisie danego radcy prawnego można dowiedzieć się w jakim obszarze prawa dana osoba się specjalizuje. Dzięki temu każdy potencjalny klient może uzyskać najlepszą poradę lub rekomendację prawną czy też będzie mógł być reprezentowanym przed sądem i urzędem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *